bir kez daha IBC günleri yaklaşırken

Artık rüştünü ispat edecek, 18 yaşını doldurmasına bir hafta kalan bir blog babasıyım. Blog yazmanın en iyi yanı, online bir arşive sahip olmak. 2004 yılından beri yazıyorum. Blogger istatistiklerine göre hâli hazırda okumakta olduğunuz 1669. yazım. Bunların 21 tanesi, an itibariyle yayından çektiğim ancak silmeye de kıyamadığım eski yazılarım. 363 adet teknik etiketli yazı var blogda. Bunların büyük bölümü sayısal karasal yayıncılık ile ilgili, ki çoğu sayısal karasal televizyon yayııncılığını irdeliyor. 

Bu uzun ve muhtemelen gereksiz girişin ardından gelelim başlığa. 2020 ve 2021 senelerinde COVID 19 pandemisi nedeniyle online olarak düzenlenen Uluslararası Yayıncılık Fuarı ve Konferansı, bu sene yüzyüze gerçekleştirilecek. 2015 yılından yılında ilk kez katıldığım etkinliğe 2018'in ardından, son dakika bir terslik çıkmaz ise, üçüncü kez katılacağım inşallah.

İlk sene tecrübesizlik nedeniyle beklediğimden verimsiz geçen IBC ziyaretim 2018'de çok daha planlı hareketlerim sayesinde çok daha tatmin edici bir deneyim sunmuştu. Bu yıl, biraz son dakika kararı oldu işin doğrusu. Basın akreditasyonu başvurusunu göndermiştim ancak katılıp katılmama konusunda kararsızdım. Sebebi ise çok basit: 20 liraya yaklaşan kur. 

2018'de fuar döneminde 8 TL'yi geçen Avro kuru, aradan geçen dört yılda neredeyse üç katına çıkmış. Bu süreçte ne yazık ki benim maaşım üç katına çıkmadı. Hâliyle bu kez IBC planlamalarında süreyi son derece sınırlı tutmak zorunda kaldım.

Cuma günü sabah uçağı ile Amsterdam'a gelip Pazar günü öğleden sonra uçağı ile döneceğim. Oysa etkinlik pazartesi günü bitecek ve önceki deneyimlerimden biliyorum ki son gün özel görüşmeler yapmak için en uygun olanı. Ziyaretçilerin büyük bölümünün döndüğü için ayrıntılı sorularınıza daha kolay yanıt bulabiliyorsunuz.

Bu kez 2018 IBC Fuarı sırasında oluşturduğum Broadcast Türkiye WhatsApp grubunun ilk yüzyüze buluşmasını da yapmayı planladık. Umarım bir terslik olmaz ve Cuma akşamı sevgili meslektaş - sektördaşlarla görüşmüş, yüzyüze tanışmış oluruz. 

9 - 11 Eylül tarihlerinde Amsterdam RAI'de olacaksanız sizi de bekleriz. 

Yorumlar