Picnic - her tarafı dutluk olan sosyal medya platformu

Picnic'in logosu bir dilim karpuz
Yaşı benim gibi yarım asra yaklaşanlar Facebook ve Instagram'ın yeni çıktığı günleri / ayları hatırlarlar. Bazen bana bile garip gelse de aslında ben internetin olmadığı günlerde üniversitede okuyordum. Neyse, konuyu uzatmayayım, sosyal medya platformlarının geçmişi o kadar eskiye gitmiyor. 

Bugün gençlerin gözde meslekleri haline gelen "fenomen"lik ifadesini ilk gördüğüm günü hatırlıyorum. Ankara'da popüler bir AVM'ye afiş asılmıştı. Bugün hâlâ ünlü fenomenlerin AVM'ye geleceği yazılıydı afişte. Fenomenin ne anlama geldiğini ve bu gençlerin tam olarak neden fenomen olduklarını çözememiştim. 

Artık profesyonel meslek haline geldi sosyal medyada "trend setter", "influencer", "lider", "öncü" olmak. Gençlerin bir yakınmasına kulak misafiri oldum geçenlerde:

"Abi eskiden, daha buralar dutlukken girecektik ki Face'e bak o zaman neler yapardım ben"

diğerinin yanıtı daha ilginçti:

"Benim İngilizce'm de vardı. Twitter Türkçe olmamıştı henüz. İşte bende kafa olaydı o zaman edinirdim takipçi. Şimdi kimbilir kaç bin takipçim olurdu."

Böyle düşünen gençlere çok heyecan verici bir haberim var. Amerika'dan çıkan yeni bir sosyal medya platformu: Picnic. Adı bize yabancı değil, kendisinin mantığı da öyle. Aynı konulardan hoşlananları "circles"lara alan bir yapısı var.  Eğer aradığınız "Circle", ben çember diye çevirirdim eğer yerelleştirme ekibinde olsaydım, henüz oluşturulmadıysa siz kurucusu olabilirsiniz. Amsterdam, Türkiye ve İstanbul circle'larını ben kurdum meselâ. Circle'lar grupların altında yer alıyor. Gruplara ekleme yapılmıyor ya da ben bulamadım. 

Son derece hızlı bir arayüzü var ve bildiniz, şimdilik Türkçe yok arayüz seçeneklerinde. Yani sizin anlayacağınız heryer dutluk :) 

Beni bulmak isterseniz, kullanıcı adım bu blogun adıyla aynı aslında: SadeceÖzgür ya da JustFree

http://picnic.zone/p/justfree

Yorumlar