Radyo hâlâ gerekli mi? Uygulamalar bize yetmez mi?

Sorunun yanıtını baştan vereyim, yazının devamını okumak istemeyenleri düşünerek: Kesinlikle hâlâ hatta belki eskide olduğundan bile fazla gerekli...

Artık yanıtı verdiğime göre yazıyı burada bitirebilirim. Şaka elbette, bu kısa ama gereksiz espriden sonra izninizle neden hâlâ ve hatta belki eskide olduğundan bile fazla gerekli olduğunu açıklamaya başlayabilirim.

Öncelikle uygulama üzerinden dinlenilen müzik ile radyo yayınlarının elma ve armut olduğunu belirterek söze gireyim. Hatta belki elma ile uçak bile olabilir. O kadar birbirine benzemez iki şey. Tek ortak yönleri ikisinde de ses dosyalarının kulaklarımıza ulaşması. Radyo yayıncılığını sadece bestelerin ardı ardına çalınarak dinleyiciye ulaştırılan ve araya alınan reklâmlarla finanse edilen bir ticari işletme olarak düşününce aslında uygulamalar ile radyo yayıncılığının aynı olduğu düşünülebilir. 

  • Oysa radyo yayıncılığı tek noktadan çok noktaya yapılan bir "yayın"dır. Tek noktadaki verici aracılığı ile alıcı sayısından bağımsız olarak aynı kalitede aynı kesintisizlikle yapılır.
  • Deprem, sel gibi doğal afetlerden; kullanıcı yoğunluğundan etkilenmezler. Acil durumlarda kamu otoritelerinden gönderilen duyuruların geniş halk kitlelerine ulaştırılması için vazgeçilmez bir araçtır. 
  • Alıcıları basittir, ucuzdur, yaygındır.
  • Herhangi bir abonelik gerektirmez. Ücretsiz olarak dinlenebilir.
  • Alıcıları taşınabilir ve küçük pillerle uzun süreler çalışabilecek özelliktedir.
Tüm bu yukarıda saydıklarım nedeniyle radyo yayıncılığı kesinlikle vazgeçilmezdir. 

Uygulamalar istediğimiz müziğe hızlı erişime yarar. Bu sayede radyoda sevdiğimiz şarkıyı dinleyebilmek için beklememize gerek kalmaz. Ücretli aboneliğimiz varsa, reklâm da dinlemeden müzik dinleyebiliriz. Ancak gene de radyo yayınlarının bir başka temel ayırtedeni olan "canlı" olmasını taklit etmeleri, bugün için, olanaklı değildir. Uygulamalarda podcastlerle anonslu yayınlar dinlenebilir ancak "canlı" yayınlar olması, işin planına uygun değildir. 

Kısacası ister  FM ister AM ister DAB+ ister DRM+ ister uydu radyo... 

Radyo vazgeçilmezdir.... 

Yorumlar