yayıncılığın yeni yüzü: youtube kanalları

Bu yazı için uygun başlığı bulmam epey vaktimi aldı. 2004 yılı Kasım ayından bu yana yazıyorum. Binin üzerindeki yazılarımın önemli bir kısmı teknoloji ile ilgili. Hâl böyle olunca Youtube ve yayıncılık konusunda da daha önce de yazmıştım elbette. 2007 yılında, belki bu yazıyı okuyanların bir bölümü henüz dünyaya gelmemişken, klasik televizyon yayıncılığını değiştirecek / dönüştürecek bir şey olarak bahsetmiştim. 

Peki ne oldu da yeniden Youtube kanalları başlıklı bir yazı yayınlıyorum. Aslında olan "yeni" bir şey yok. 2007 senesinde, doğru bir öngörü ile, belirttiğim gibi "Yayıncılıkta gelinen son nokta, içeriği internete koyup, izleyicinin istediği zaman istediği yerden istediği cihaz ile bunlara ulaşmasını sağlamak."

Yukarıdaki cümlede özetlediğime ek olarak gelişen cihaz teknolojileri sayesinde artık çok daha ucuza makul kalitede bir içerik hazırlanabileceği gerçeği. Bu iki gelişme birleşince ortaya benim de keyifle takip ettiğim bir çok kanal çıkıyor. Eskiden cep telefonu ya da bilgisayar üzerinden izlediğim bu kanalları, son günlerde, artık evdeki televizyondan da izliyorum. 

Bir başka deyişle, evde klasik televizyon yayını izlediğim süre, youtube kanalı izlediğim süreden çok daha az. 

Gönül ister ki bu eğilimin reklâm dünyasına etkilerini de ekleyeyim bu yazıya. Reklâm Verenler Derneği'nin sayfasında bilgi bankası bulunuyor. Üyelik ile girilebilen sayfada hangi bilgiler sunuluyor bilemiyorum. Bu yazıyı hazırlarken üyelik başvurusu yaptım. İlerleyen günlerde yeni bilgiler bulabilirsem bu yazıya ekleyeceğim... 

Yorumlar