Pazartesi, Mart 20, 2023

Nilüfer

18 senede 1700'den fazla yazı yayınladım. Bunların arasında bir şarkı üzerine yazdığım yoktu. Bir kaç sene önce Müslüm Gürses'ten dinlediğim Nilüfer adlı şarkının beni neden bu kadar etkilediğini düşününce, konu ile ilgili bir şeyler karalayıp, kişisel tarihime bir not düşmem gerektiğini fark ettim.

Sözleri Murathan Mungan'a ait olan şarkının bestecisi Sunay Özer'miş. Müslüm Gürses'in 15 Nisan 2006'da yayınladığı albümde yer almış ilk olarak. Ardından Zeynep Casalini 25 Kasım 2007'de single olarak yayınlamış, sonra albümüne de almış. Casalini'nin yorumunu dinlemedim hiç, beni mesteden Müslüm Gürses'in buğulu sesi oldu. 

Ayrılıklar üzerine yazılmış şiirler arasında ilk sıraya hep Nazım Hikmet'in Herkes Gibi'sini koyardım. "Herkes gibi" olmak çok can acıtıcı olsa gerek diye düşünürdüm. 

Artık o kadar emin değilim. Murathan Mungan'ın Nilüfer'indeki "her şeyi al, bana beni geri ver, bir şansım olsun. sensiz ömrüm olsun" çok daha vurucu geliyor.

Neyse, kişisel tarihime not olarak düşeyim bu çarpıcı şarkıyı. Beynimin kıvrımlarında aylardır dönüp duran, her arabaya bindiğimde bir doz dinlediğim, spotify listemin belki de en sık çalınan şarkısını...

Şarkıyı neden bu kadar sık dinlediğim, neden bu dönem bu kadar döne döne dinlediğim, neden bir de üşenmeden sabahın bu saatinde kişisel tarihimine not olarak bloguma eklediğim sorularına ise yorum yok diyerek yanıt vereyim. 

Başka yer başka zaman, belki de...

   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.