Ana içeriğe atla

Medya - 1

Uzunca bir süredir düşündüğüm "medya" başlıklı yazılardan oluşan dizinin ilk sayısından herkese merhaba. Siz ne zaman okuyorsunuz bilemem elbette, ancak ben, dünya sıcaklık rekorlarının kırıldığı senenin Temmuz ayında başladım yazmaya. Sıcaklık ile nem birleşince, klimalı bir ortamda medya yazıları hazırlamak, yapılabilecek en iyi şeylerden birisiydi.

Sözü fazla uzatmadan, iki haftada bir planladığım medya yazılarında işleyeceklerimi sıralayayım:

  • İçerik üretimi
  • İçerik dağıtımı
  • İçerik tüketimi
Başlıkları fazlasıyla genel tuttum ve bu ilk haftanın yazısında, başlıkların ne olduğunu detaylandırarak, medya diyerek neden bahsedeceğimi açıklamak istiyorum.

Yazılı basın dışında kalan tüm görsel ve işitsel içerikleri kapsayacak genişlikte bir dizi hazırlamaya çalışacağım. Buna radyo, televizyon, reklâm, film, dizi, animasyon, platformlar, internet üzerinden tüketilen içerikler, Instagram - TikTok gibi uygulamalar dahil. Yukarıdaki üç kaba başlığı, virgül ile ayrılan her bir kelime için yeniden oluşturduğunuzda ne kadar kapsamlı bir işe soyunduğumu görebilirsiniz. Radyo içerik üretimi, radyo içerik dağıtımı, radyo içerik tüketimi; platformlar için içerik üretimi, platformların içerik dağıtımı ve platformların içerik tüketimi...

Ben olsam, ilk sorum bu kadar farklı alanların hepsini biliyor musun ki onlara dair bilgiler aktarmaya kalkışıyorsun olurdu. 25 sene Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nda mühendis ve başmühendis olarak çalışmamın ardından hâli hazırda bir vakıf üniversitesinde sürdürülmekte olan bir medya merkezi projesinde görev almaktayım. ODTÜ Elektrik - Elektronik Mühendisliği'nde lisans ve yüksek lisans yaptım. İngilizce, Fransızca ve Almanca biliyor, İspanyolca öğreniyorum. Medya sektöründeki gelişmeleri anlattığım ve son zamanlarda biraz ilgisiz bıraktığım TVTechTR.net adresli blogum sayesinde her sene, pandeminin olmadığı her sene demek daha doğru aslında, Amsterdam'da düzenlenen fuara basın akreditasyonu ile üç kez katıldım. Bu sene düzenlenecek olan fuar ve konferans için de akredite edildim. Yani uzun lafın kısası, anlatmaya çalışacağım konuların neredeyse tümünü iyi biliyorum. Neredeyse dedim çünkü uygulamalar başlığı ile anlatmaya çalışacağım TikTok, YouTube, Instagram, Picnic ve adını bile duymadığım başka App dünyasına uzağım. Yaşım gereği sanırım, bana fazlasıyla vakit hırsızı geliyor, ki haftası geldiğinde o konuyla ilgili tespitlerimi de aktaracağım.

Yöntem olarak nasıl bir yol izleyeceğimi de açıklayayım: Öncelikle konuları açıklarken, okuyucularımın sektör dışından, medyaya merak duyan ancak bilgi sahibi olmayan kişiler olduğunu varsayacağım. Bu sayede konuya ilgili ancak az bilgili kişilere işin arkasındaki teknolojiyi ve ekonomik boyutu açıklamayı umuyorum. Derdim sadece Ultra HD, DAB+, DVB-T2, HEVC gibi kısaltmalar ile teknolojiyi anlatıyormuş gibi yapmak değil. Ultra HD neden geliştirildi? HD bize yetmiyor muydu? HEVC ile neler kazanıldı? FM radyoda yeterli ses kalitesi yok mu ki Avrupa DAB ve sonrasında DAB+'a geçti? ve benzeri soruların yanıtlarına odaklanarak, teknolojinin ardındaki motivasyona dair tespitler yapabilmeyi umuyorum. Sadece teknoloji ile sınırlı kalmayıp, becerebildiğim ölçüde iş akışını, kim ne yapar, neden yapar, o kişi hangi eğitimlerden geçmiştir, işin ekonomik modeli nasıl çalışıyor gibi soruları da tartışmak. 

Tüm bunları yaparken bulabildiğim ölçüde açık kaynaklardan yararlanacağım ve ileri okuma önerileriyle makalelere, sunumlara atıflarda bulunacağım. Her birisinin bağlantısı hem yazı içinde gömülü olarak bulunacak hem de yazının sonunda açık olarak yayınlanacak. 

Tüm dizi boyunca yapacağım tüm hatalar için şimdiden af diliyorum. Gördüğünüz hataları ve sizlerin katkılarını dilerseniz yorum dilerseniz eposta yoluyla bana bildirmenizi rica ediyorum.

İnsanız, can taşıyoruz. Yarın da hayatta olacak mıyız bile belli değilken geleceğe dair taahhütte bulunmak bana pek anlamı gelmiyor. Ancak, inşallah diyerek, aşağıdaki takvimi bugünden paylaşıyorum:

15 Temmuz Radyo

29 Temmuz Televizyon

12 Ağustos Reklâm

26 Ağustos Film

9 Eylül Dizi

23 Eylül Animasyon

7 Ekim Platformlar

21 Ekim App'ler (facebook, instagram, tiktok, picnic ve diğerleri)

4 Kasım genel değerlendirme...

15 Temmuz Cumartesi günü radyo başlıklı yazıda görüşmek dileğiyle...

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...