Trabzon fotograflar...


Boztepe Trabzon'a hakim bir tepe. Öğrendiğime göre 1940'lı yıllara kadar adı gibi boz bir tepeymiş. 1944 yılında mahkumlar ağaçlandırmışlar. Şimdi çamlarla bezenmiş yemyeşil bir tepe olsa bile adı hala Boztepe. Trabzon merkezinden 5 dakika sürüyor araç ile çıkmak. Tepede semaver çay içmek, aile gazinosunda yemek-içki keyfi yapmak güzel olsa gerek. Hava soğuk olduğu için çay bahçesinde oturmak nasip olmadı, ancak rakı balık ve sohbet yaptık bir Trabzon'lu abim ile.

Merkez'de İskenderpaşa Camisi görülmesi gereken eserlerden. Aslına bakarsanız Trabzon merkezindeki binaların tümü görülmeye değer. Buralı arkadaşlardan öğrendiğime göre zamanında merkezde opera binası varmış. Kafelerde kızlar piyano çalarmış. Şimdi piyano çalana rastlamasam bile günlük hayatın her alanında bayanlara rastlamak olanaklı. İskenderpaşa mahallesi de var Trabzon'da. Google'dan bakmadım ama Trabzon için önemli bir kişi olduğu adının sık geçmesinden anlışılıyor.

Meydan, Trabzon'un önemli merkezlerinden. Sahilden meydana çıkan Gazipaşa caddesi, Uzun sokak ve uzun sokağa paralel Kunduracılar ve Bankalar caddeleri kentin diğer önemli yerleri. Gazipaşa caddesi üzerinde bir çok lüks mağaza var. Resmi nüfus rakamı 215.000 olsa bile Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde okuyan öğrencileri, sayım için köylerine gidenleri düşününce gerçekte kentte 500.000 civarında yaşayan olduğunu söylemek doğru olsa gerek.


Yorumlar