Sayısal Karasal mı Uydu mu?

Sayısal karasal yayıncılık (DVB-T=Digital Video Broadcasting-Terresterial) denemelerinin resmi başlangıcının yapıldığı 3 Şubat 2006'nın yıl dönümüne yaklaşırken, 3 büyük ilimizde (Ankara, İstanbul ve İzmir) deneme yayınları sürerken, TRT dışında havada sinyali olan ikinci bir yayıncının olmayışı düşündürücü. Uydu yayınları ile ilgili yeni girişimler yapan özel yayıncılar, 2014 yılında sonlanması beklenen ve şu an için nüfusun en az yarısının yayınları izlediği analog karasal yayının yerini alacak teknolojiyle ilgilenmiyor oluşunu nasıl yorumlamak gerekli bilemedim. Deneme yayınlarına başlayalı bir yıl olmasına karşın kamuoyunda bilgi eksikliği gözlenmektedir. Sektör içindeki kişilerin bile konu hakkında doğru bilgilere sahip olmadığını üzülerek görüyoruz. Kamuoyunu bilgilendirme konusunda daha planlı çalışmalar yapılmalı.
Ne uydu karasal sayısal yayıncılığın rakibi, ne karasal sayısal uydunun. İkisinin kullanım yerleri ve yöntemleri farklı. Sayısal karasal yayın, uydu yayıncığı, kablolu dağıtım birbirini tamamlayan yayın dağıtım yöntemleri aslında. Sayısal karasal yayıncılığın uydunun yerini alacağını ileri sürmek bilgisizlikten ileri gelmiyorsa art niyetli bir yaklaşım. Uydu ile 1000'lerce kanaldan bahsederken sayısal karasal ile 10'larca kanal söz konusu.
Sayısal karasalın parametreleri ev içi anten ile alışa göre ayarlanmalı. Çatı anteniyle alışa göre parametre belirlendiğinde, sayısal karasalın yaygınlaşması için temel argüman olan çatılarda anten kirliliğine son geçersiz olacak. Meslek odalarından, sektör temsilcisilerine, düzenleyici kuruluşlardan yayıncılara kadar bir çok kişiyi ilgilendiriyor. En çok da yayını izleyecek vatandaşları.

Yorumlar