Cumartesi, Mayıs 01, 2010

Ankara'yı fotograflamaya devam: Dikmen Vadisi

Epey zaman önce yapmak istediğim Ankara'nın fotograflarını çekme projemi, yavaş yavaş da olsa hayata geçiyorum. Daha önce Picasa'daki Ankara albümüne eklediğim fotograflara, olabildiğince doğru, harita bilgisi ekledim. Yeni fotograf makinelerinin kimilerinde çekilen fotografın koordinat bilgileri de kaydediliyormuş. Benim kullanmakta olduğum makinenin (Canon PowerShot A590IS) böyle bir özelliği yok ne yazık ki. Bu nedenle harita bilgilerinde küçük kaymalar olabilir. Gene de genel anlamda fikir verecektir.
Bugünkü fotograflar Dikmen Vadisi'ne ait. Ankara'nın iki eski semti arasında kalan vadi etap etap yenileniyor. Dikmen ile Ayrancı semtleri arasında kalan vadinin adı neden Ayrancı vadisi değil de Dikmen vadisi bilemiyorum. Belki Dikrancı ya da Aymen vadisi olmalıydı iki semte de haksızlık olmasın diye. Yeşilin farklı tonlarda ağaçlar, çiçeklerle süslü, bebek arabası ve tekerlekli sandalyelerin rahatça geçebileceği rampalarla dolu yürüyüş alanı ve ortasında havuzlar, fıskiyeler var vadide. Çoğunlukla gözlemenin satıldığı kafelerde vadide yer alıyor.
Etap etap yenilenen vadinin son açılan 3. etabında 1000'ün üzerinde lüks konut yapılmış. Ayrancı ve Dikmen yakalarını bağlayan ve aşağıdaki fotograflarda yer alan 130 metrelik bir köprü de 3. etap da yer alıyor. Vadinin son bölümünde yer alan gecekondu sahiplerinin mücadelelerini anlatan bir web sayfası var.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.