Ana içeriğe atla

Ankara - İstanbul - Paris - Santiago Yolculuğu Notları - 2

Dün yayınlamaya başladığım 2008 tarihli notların bugün sıra ikincisinde. Bu kez Paris - Santiago arasındaki 14 saat süren uçak yolculuğu sırasında tuttuğum notlar var. Notları tutarken bir gün bloguma taşırım diye düşünerek, olabildiğince bilgilendirici şekilde  olmalarına dikkat etmiştim. Umarım birilerinin işine yarar.
7 Ekim 2008 saat:23 / Paris
Bu kez Paris saatiyle 23. Bizim saatimizle 24. Santiago'ya gideceğimiz Boeing 777-200 uçağına bindik. Paris Charles de Gaulle Havaalanı oldukça büyük terminal binasına (binalarına demek daha doğru belki de) sahip. 2E terminaline geldi İstanbul'dan bindiğimiz uçak. Biniş kartını koydukları zarfı inceleyince, Paris'te kısa bir tren yolculuğu yapmamız gerektiğini görmüştüm. Aynı terminal binasının içerisinde kapıların bir bölümüne otomatik giden trenle ulaşılabiliyordu.  
Zor olmayan bir aramadan sonra uçağımızın kalkacağı E70 kapısını bulduk. Bu arada Paris hediyelik eşyaları, parfüm, makyaj malzemeleri alkol ve sigara ile Virgin müziğin satış mağazasının da bulunduğu küçük bir free-shop bölgesinde mola.
Terminal binasında Play Station 3 konsolları konulmuş sağlı sollu. Ücretsiz oynayabiliyorsunuz. Motor ve araba yarışı gözüme çarpan oyunlardı.
Bu notları alırken 48 K ve L nolu koltuklarımızda ki uçağın en arka sırasında yer alıyor. bu iki koltuk, 14 saat kadar sürecek uçağımızda (kaptanın az önce yaptığı anonsa göre 13 saat 40 dakika) yerimizi aldık. Hareket etmeyi bekliyoruz. Uçuş boyunca eminim ki bir çok kez birlikte olacağız.

8 Ekim 2008 saat:08.15 / Atlas Okyanusu üzeri

Türkiye saatiyle sabah çoktan ışıdı. Santiago'ya 6 saat kadar yolumuz kaldı. Yani yaklaşık 8 saattir havadayız. Uçağın en arka sırasında oturduğumuz için akşam yemeği servisini de en son alanlardan olduk. İstanbul - Paris uçuşunda seçenek yoktu. Bu kez 2 ana yemekten birisini seçme olanağımız vardı. Patlıcanlı ve pirinçli (pilav gibi pişmiş) dana eti ile makarna arasında tercih yaptık. Ben et yemeğinden aldım. Lezzetli iyi pişmiş ve doyurucuydu. Yemekle birlikte şampanya içtim. Alkolsüz içeceklerin yanı sıra şarap, bira da sunuluyordu. Her koltuğun arkasında (sanırım 8 inçlik) ekran var. Ekran dokunmatik. Ana menüde Sinema ve TV, Oyunlar, Müzik, Butik Komedi (Çizgi Film), Bilgi Ekranı, Anket var. Toplam 9 seçenek var aslında. Bunlardan bir tanesinde 'Not Available' yazıyor. Bir tanesi de menüyü İngilizce ile Fransızca arasında değiştiriyor.
Bilgi ekranına baktığımda okyanus üzerindeki yolculuğumuzun kısa bir süre sonra biteceğini ve sanırım Brezilya toprakları üzerinde uçmaya başlayacağımızı görüyorum. Şu an Santiago'da saat 01.30'muş. Ankara'da 08.30 oldu demek ki. 890 km/saat hızla hareket ediyoruz ve Paris'ten bu yana 6765 km olmuş. 4931 km sonra ise Şili'nin başkentine ulaşmış olacağız.
Uçağa ilk bindiğimde yaklaşık 1 saat uyudum. Sonra 2 film seyrettim. Filmlerden biri Will Smith'in oynadığı HANCOCK, diğeri ise MEET DAVE. Bu filmde ise Eddie Murphy başrolde. Her iki film de bilim kurgu ile romantizmi birleştirmiş mısır patlağı tadındaydı.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...