Genç Bir Bayana Sosyalizm ve Kapitalizm Üzerine Öğütler, George BernardShaw

1971 yılında Milliyet Yayınları tarafından Mehmet Harmancı'nın başarılı çevirisi ile yayınlanan 495 sayfalık bu eserin ne yazık ki yeni baskıları yapılmıyor. Tunalıhilmi caddesi üzerindeki pasajların birindeki sahaftan edinmiştim bir kaç yıl önce. Kitabın İngilizce'sini Google'ın bir hizmeti olan Google Books'ta görmek ve incelemek olanaklı. Bu sayfadaki bilgilere göre orijinal ismi The Intelligent Woman's Guide To Socialism and Capitalism olan kitap 1928 yılında yayınlanmış.

Kitap 5 ana bölümden oluşuyor. İlk bölümün adı: Kapalı Kutuyu Açalım. Diğer bölümlerin adları ise sırasıyla Kapitalizm, Devrimler, Sosyalizm Ve..., Faşizm. Kapitalizm adlı bölüm 276 sayfa sürüyor. Kitabın yarısından fazlasını kaplıyor. Kapitalizmin ayrıntılı incelemesinin yapıldığı bölümde servet birikimi, ticaret, uluslararası sermaye hareketleri, borsa, devlet, sınıf gibi konuları herkesin anlayacağı dil ile anlatıyor Shaw. İngiltere'de 1900'lerin başlarındaki çalışma koşulları, çocuk işçiler, yasalar, partiler, sendikalar Shaw'un akıcı diliyle kitabın sayfalarında yerini alıyor.

Shaw'a göre "sosyalizm ise yalnızca gelir eşitliği demektir. Başka hiçbir şey değil. Diğer bütün şeyler bunun şartları ya da sonuçlarıdır." s.114 Kitap, Soyvetler Birliği deneyime ilişkin tespitler de içeriyor. 

İnternet üzerinde satış yapan çeşitli sitelerde kitabı bulmak olanaklı. Günümüz ekonomik sistemini, hayatın akışını anlamak için iyi bir seçim Shaw'un eseri.

Kitaptan bir alıntı:

"...Fırsat eşitliği imkansızdır. Oğlunuza bir kalem ile bir tomar kağıt verin de, kendisine benimle tiyatro oyunu yazmada eşit fırsat sahibi olduğunu söyleyin bakalım, size ne cevap verecektir." s.114

Yorumlar