İhale edilecek olan frekans mı multipleks kapasitesi mi?

Bu başlık da nereden çıktı diyorsanız yazının devamını okumamanızı öneririm. Muhtemelen ilginizi çekmeyecektir yazılanlar. 6112 sayılı kanun desem mesela, bu da tanıdık gelmediyse başka yazılara geçebilirsiniz hemen. 
Halen okumaya devam ediyorsanız başlıktaki sorunun yanıtını vererek sürdüreyim: İhale edilecek olan multipleks kapasitesi. Konumuz malumunuz: sayısal karasal televizyon yayıncılığı. Sektör çalışanlarının yakından takip ettiği gelişmeler var bugünlerde. 3 Mart 2011'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 6112 sayılı yasanın Geçici 4. Maddesinin 2. fıkrasında şöyle deniliyor: "..(2) Bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren en geç iki yıl içinde Üst Kurulca karasal yayın lisanslarının verilmesi amacıyla sayısal televizyon multipleks kapasitesi sıralama ihalesi yapılır. "  Söz konusu maddede bahsedilen tarih 3 Mart 2013 itibariyle doldu. Yani çok yakında kanunda bahsedilen ihale açılacak. RTÜK, geçtiğimiz yıl sonunda ihale için yeterlilik başvuruları aldı. 
Peki bu soru da nereden çıktı derseniz, hemen açıklayayım. Malumunuz, yazıyı buraya kadar okuduğunuza göre mutlaka biliyorsunuzdur, karasal analog televizyon yayıncılığında her frekanstan bir televizyon programı gönderilebiliyor. Sayısal karasal televizyon yayınında ise tek frekanstan, seçilecek yayın kalitesine ve parametrelere göre,  1-16 arasında televizyon programı gönderilebiliyor (Bu bilgiyi Mustafa Karaoğlu'nun Dünya'da ve Türkiye'de Sayısal Karasal TV Yayıncılığı (DVB-T & DVB-T2) adlı uzmanlık tezinden buldum. Oldukça bilgilendirici olan bu tezi RTÜK sayfasında inceleyebilirsiniz. ) Hal böyle olunca ve lisanslama modeli olarak ayrık lisanslama seçilince yakında açılacak ihalede multipleks kapasitesi ihalesi olacak. 

Yorumlar