Sayısal karasal televizyon yayınına geçişte önemli bir aşama: sıralama ihalesi duyurusu

Sektörün uzunca bir süredir takip ettiği sıralama ihalesine ilişkin duyuru RTÜK web sayfasında yapılmış. Bu duyurunun yapıldığı bilgisine ana sayfada yer verilmemesinin bir sebebi vardır mutlaka. Duyuruya göre RTÜK öncelikle ulusal yayın lisanslarının ihalesini gerçekleştirecek. 16 Nisan 2013'te başlayacak ihale süreci 18 Nisan 2013'te tamamlanacak.
 Genel türde 8 adet HD, 11 adet SD; tematik türde 3 adet HD ve 11 adet SD olmak üzere toplamda 33 adet ulusal yayın lisansı dağıtılacak. İhale duyurusunda yer alan bilgilere göre ulusal HD lisanslar için belirlenmiş asgari bedel 3 milyon TL, ulusal SD lisanslar için belirlenmiş asgari bedel ise 1 milyon TL. Yani ulusal yayın lisansından beklenen asgari gelir 22 x 1 + 11 x 3 = 55 milyon TL.
RTÜK'ün duyurusunda ayrıca yeterlilik belgesi alan kuruluşlar listesi de verilmiş. Listede toplam 45 kuruluşun ismi var. Ancak liste dikkatle incelendiğinde bu kuruluşlardan ulusal genel HD lisansı için başvuranların sayısının 15 (ihale edilecek lisans 8 adet), ulusal genel SD lisansı için başvuranların sayısının 14 (ihale edilecek lisans 11), ulusal tematik HD lisansı için başvuranların sayısının 5 (ihale edilecek lisans 3) ve ulusal tematik SD lisnası için başvuranların sayısının ise 11 (ihale edilecek lisans sayısı da 11) olduğu görülüyor. Bu sayılardan hareketle asıl çekişmenin ulusal genel HD lisanslarında olacağı beklenebilir.
Ulusal lisansların dışında yerel ve bölgesel lisansları da hesaba katarsak RTÜK'ün sıralama ihalelerinden oldukça yüksek bir meblağ beklediğini söyleyebiliriz. Sayısal televizyon, televizyon sektörünü kökten değiştireceğe benziyor. Bu süreci ilgiyle takip etmeye devam edeceğim.
Söz konusu duyuru ile ortaya çıkan bir ilginç durumu da belirtmeden geçmemek gerekiyor. Malum RTÜK sıralama ihalesi öncesi 2012 sonlarında yeterlilik belgesi duyurusu yapmıştı. Gene RTÜK'ün açıklamasından 55 adet kuruluşun ulusal yayın lisansı için başvurduğu belirtilmişti. İhale duyurusunda yeterlilik belgesi verilen kuruluş sayısının 45 olduğu görülüyor. Bu durumda 10 kuruluşun RTÜK tarafından yeterli görülmediği anlaşılıyor.

Yorumlar