Ana içeriğe atla

Sayısal karasal televizyon yayınına geçişte önemli bir aşama: sıralama ihalesi duyurusu

Sektörün uzunca bir süredir takip ettiği sıralama ihalesine ilişkin duyuru RTÜK web sayfasında yapılmış. Bu duyurunun yapıldığı bilgisine ana sayfada yer verilmemesinin bir sebebi vardır mutlaka. Duyuruya göre RTÜK öncelikle ulusal yayın lisanslarının ihalesini gerçekleştirecek. 16 Nisan 2013'te başlayacak ihale süreci 18 Nisan 2013'te tamamlanacak.
 Genel türde 8 adet HD, 11 adet SD; tematik türde 3 adet HD ve 11 adet SD olmak üzere toplamda 33 adet ulusal yayın lisansı dağıtılacak. İhale duyurusunda yer alan bilgilere göre ulusal HD lisanslar için belirlenmiş asgari bedel 3 milyon TL, ulusal SD lisanslar için belirlenmiş asgari bedel ise 1 milyon TL. Yani ulusal yayın lisansından beklenen asgari gelir 22 x 1 + 11 x 3 = 55 milyon TL.
RTÜK'ün duyurusunda ayrıca yeterlilik belgesi alan kuruluşlar listesi de verilmiş. Listede toplam 45 kuruluşun ismi var. Ancak liste dikkatle incelendiğinde bu kuruluşlardan ulusal genel HD lisansı için başvuranların sayısının 15 (ihale edilecek lisans 8 adet), ulusal genel SD lisansı için başvuranların sayısının 14 (ihale edilecek lisans 11), ulusal tematik HD lisansı için başvuranların sayısının 5 (ihale edilecek lisans 3) ve ulusal tematik SD lisnası için başvuranların sayısının ise 11 (ihale edilecek lisans sayısı da 11) olduğu görülüyor. Bu sayılardan hareketle asıl çekişmenin ulusal genel HD lisanslarında olacağı beklenebilir.
Ulusal lisansların dışında yerel ve bölgesel lisansları da hesaba katarsak RTÜK'ün sıralama ihalelerinden oldukça yüksek bir meblağ beklediğini söyleyebiliriz. Sayısal televizyon, televizyon sektörünü kökten değiştireceğe benziyor. Bu süreci ilgiyle takip etmeye devam edeceğim.
Söz konusu duyuru ile ortaya çıkan bir ilginç durumu da belirtmeden geçmemek gerekiyor. Malum RTÜK sıralama ihalesi öncesi 2012 sonlarında yeterlilik belgesi duyurusu yapmıştı. Gene RTÜK'ün açıklamasından 55 adet kuruluşun ulusal yayın lisansı için başvurduğu belirtilmişti. İhale duyurusunda yeterlilik belgesi verilen kuruluş sayısının 45 olduğu görülüyor. Bu durumda 10 kuruluşun RTÜK tarafından yeterli görülmediği anlaşılıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...