Perşembe, Mayıs 23, 2013

Connected TV Summit ilk günden notlar

Connected TV Summit etkinliğinin ilk gün heyecan verici tartışmalarla geçti. Gün içinde en çok dillendirilen iki "şey" neydi derseniz Netflix ve OTT derim hiç düşünmeden. OTT, Over The Top Television ifadesinin kısaltması. Nedir derseniz, tek cümleyle Web TV gibi stream edilen, neredeyse IPTV kadar kaliteli deneyim sunan ve akıllı TV'ler dahil bir çok cihazla izlenebilen televizyon.
OTT TV'nin sadece bizde değil, dünyada da bir "gri" alan olduğunu gördüm. IPTV olsa platform işletmecisinin lisanslanması ve denetim altına girmesi gerekiyor, ama IPTV değil. Web TV olarak da değerlendirilmiyor. Televizyon yayınıysa sunuyor. Ülkemizde de bu alan gelişmelere gebe. Büyük oyuncular Doğuş, Doğan ve küçük girişimciler sektörde yer almaya, pazar kapmaya gayret ediyor.
Bunun dışında bir başka kritik konu tüketici elektroniği üreticileri (Sony, Samsung, LG gibi) akıllı televizyonlarındaki uygulamalarını kullanarak bir operatör gibi davranabilir mi? İçerikleri bir havuzda toplayıp içerik sağlayıcısını iş zincirinin dışına iter mi? İtmeli mi? İtebilir mi? Soruyu farklı biçimlerde sormamın nedeni yanıtını bilmememden kaynaklanıyor.
Londra'da, bir çok araştırma/danışmanlık firması çalışanının sunumunu dinledim. Eminim ülkemizde de vardır böyle şirketler, her ne kadar hiçbirinin sunumunu izlememiş olsam bile. Bu yazıyı tamamlamaya çalışırken ikinci günün oturumları başladı. Netflix ile igili yorumları bir başka yazıya bırakıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.