Ana içeriğe atla

2016 biterken

Paris, 2013
Gelenekselleşen bir şey değil benim yaptığım. Kimi blog yazarları yıl başında hedeflerini, yıl sonunda değerlendirmelerini yazıyor. Yalan yok, başlarda kıskanıyordum böylelerini. Zaman içerisinde gördüm ki aslında kısa vadeli, ki bir yıl bu anlamda pek kısa, hedefler koymak bana göre değil. Benim de hedefim var elbette hayatta. Ancak bu ömürlük bir hedef.

Gene de 2016 biterken, yani ömür dediğimiz ve süresini bilmediğimiz bu dünyadaki hayatımızdan bir yıl daha geçerken, o "ömürlük" hedefimle aramdaki mesafeyi ölçmenin bir sakıncası yok. 

Hedefim kısa ve net: Birisi, ki onun kim olduğunu hepimiz/hepiniz biliyoruz/biliyorsunuz, Özgür'ü nasıl bilirsiniz/bilirdiniz diye sorduğunda duymanızı istediğim de bu: iyi bilirdik

Bu "ömürlük" hedefe ulaşmak için geçilmesi gereken yollar var elbette. Şimdi bunlardan bahsetmektense daha fazla ilgi göreceğini düşündüğüm, elle tutulur projelerimden söz edeceğim, 2016 için.

Eğer sağlığım ve elimde olmayan koşullarda bir terslik oluşmaz ise 2016 için iki seyahat planladım mesleki gelişimime katkı olsun diye:

  • 14 - 16 Mart 2016'da Venedik / İtalya'da düzenlenecek DVB World konferansına katılacağım. Uçak bileti, otel rezervasyonu ve konferans katılım ücretini kendim karşılıyorum bir kez daha. Organizasyonun bana toplam maliyeti 1000 € civarında oluyor. 
  • 8 - 12 Eylül 2016'da Amsterdam / Hollanda'da düzenlenecek IBC 2016 konferans - fuarına konuşmacı olarak katılmak. Konuşmacı olmak için etkinliğe başvuru gönderdim, bakalım yanıt bekliyorum. Kabul ederlerse blog yazarı ünvanı ile sunum yapacağım elbette. Tüm etkinliğin maliyeti 700 € civarında olacak diye hesaplıyorum.
NAB yok bu listede diyenler için, ne yazık ki demekle yetineceğim. Bu iki önemli etkinliğe katılımın bana maliyeti 1700 € ve parayı tamamen ve sadece öz kaynaklarla karşılayacağım gibi görünüyor. NAB'nin maliyeti ise tek başına 1500 € civarında. Zaman yaklaştıkça maliyet de artıyor, malum Vegas'a gidiş geliş epey tutuyor. Bu konuda bir kaç farklı düşüncem var, bakalım. Eğer hayata geçirmeye karar verirsem zaten duyarsınız yakında. 

Bir başka önemli 2016 hedefim Mart sonuna kadar tamamlanması gereken bir seçim süreci. Muhtemelen bu süreç benim Venedik seyahatiyle çakışacak ve zaten çakışmasa bile pek zor görünen başarı olasılığı, bu çakışma sonucu girişimde bile bulunamayarak son bulacak. Gene de 27 Aralık 2015'te bloga koyacağım bir yazı ile adaylığımı açıklayacağım. Neden aday oldum, neler eksik yapılıyor ve ben ne yapacağım bölümleriyle birlikte. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...