Pazartesi, Ekim 01, 2018

Sayısal karasal radyo DAB+

Radyo televizyon teknolojileri konusunda yazı yazmak keyifli ancak zor bir iş. Keyfi için ve başka bir takım sebeplerle devam ettirdiğim bu işin zorluğu ise ülkemizde bu alanda piyasanın darlığı. Dar ve sığ olan piyasaya yönelik tanıtıcı etkinliklerin düzenlenmesi, uluslararası şirketler için mantıklı olmuyor. İstanbul yerine Londra, Berlin, Barselona, Amsterdam gibi kentlerde etkinlik düzenlemeyi tercih ediyorlar.

Tüm sektörü bir arada görme olanağı sunan IBC için iki kez Amsterdam'a gitmeyi göze alsam bile sayısal radyo yayıncılığının önde gelen standardının genel kurulu için Berlin'e gidemeyeceğim. Hâliyle Norveç'in DAB+'a geçip FM vericilerini kapatmasının sonuçlarını, İsviçre'nin FM'i kapatmaya yönelik planlarını, 5G'nin getirmesi muhtemel alternatiflerine karşı standardın stratejisini ilk ağızdan dinleme şansım olmayacak.

Madem durum budur, o zaman boş durmak yerine 6-7 Kasım'da Berlin'de düzenlenecek ve ayrıntılarına bu bağlantıdan erişebileceğiniz etkinliğin programını birlikte inceleyelim ve bu program konularına bakarak sektörün yönüne dair tahminlerde bulunalım:

Öncelikle etkinliğin 6 Kasım 2018 sabahında düzenlenecek toplantısının sadece üyelerin katılımına açık olduğunu belirteyim. Yani İstanbul'dan Berlin'e sadece bu etkinlik için gitmeyi planlıyorsanız salı sabah erken bir uçak seçmeniz yeterli olacaktır. İlk gün öğleden sonra - "Why radio is robust in a competitive audio environment?" sorusunun tartışılacağı bir panel ile başlayacak etkinlik. 14 ile 15 arasındaki 60 dakika boyunca Almanya, Fransa, Birleşik Krallık ve Avustralya'dan gelen konuşmacılar görüşlerini paylaşacak. Panelin açıklamasına bakıldığında giderek güçlenen sayısal rakiplere karşın, DAB'ın sunduğu yeni olanaklarla hizmet sunumunu çeşitlendiren radyo yayıncılarının piyasadaki gücünü giderek arttırdığı ileri sürülüyor. Konuşmacıların geldiği ülkelerdeki radyo yayıncılığının durumunu geçtiğimiz aylarda incelemiş birisi olarak, çeşitli uygulamalar ile kişiye özel müzik listeleriyle genç nesil radyodan uzaklaşırken, ben ve benden büyüklerin klasik akışlı radyoları seçmeye devam ettiğini görmüştüm. Özellikle DAB sayesinde daha dinamik hale gelen radyo paketi oluşturma, döneme özel radyoların hızla yayına verilebilmesi ve elbette "unicast" yerine "broadcast" ve "abonelik" yerine "ücretsiz" olması radyonun cazibesini korumasını sağlıyor.
15 dakikalık kahve arasında soluklandıktan sonra ikinci oturumun başlığı "- Voice control, devices and how listeners are consuming radio at home and in the car?" Belki ülkemizde çok farkında değiliz ancak dünyada ses ile kumanda edilen cihazlar gittikçe yaygınlaşıyor. Sanırım bu eğilimin arkasında mobil telefonlar var. Ses ile kontrol özelliğini seven kullanıcılar, diğer elektronik cihazlarının da aynı özellikleri desteklemesini istiyor/bekliyor. Hayatın boşlukları sevmediğini bilen endüstri, dinleyicisini akıllı cihazlara kaptırmak istemiyor. Özü itibariyle sayısal olan DAB alıcılarının da ses ile kumanda edilebileceğinin örneğinin de gösterileceği bu ilginç oturumun tüm konuşmacıları Avrupa'dan. İlk günün ikinci paneli, aynı zamanda günün son sunumlu etkinliği olacak. Ardından katılımcılar gala yemeğinde buluşup, moda tabiriyle, "networking" yapacak.

İkinci gün sabahı 9'da ne olacak bu radyonun geleceği başlıklı 3 önemli sunum yapılacak. Hem radyonun neden hâlâ gerekli olduğu, hem de sayısal radyoya yönetimlerin desteğinin önemi konusundaki sunumları ilgi ile izleyecek katılımcılar. Radyo, belki de en fazla, araç içerisinde dinleniyor. Buradan hareketle araç içinde sayısal alıcıların bulunması çok kritik. Hem sıfır araçlarda DAB/DAB+ alıcıların bulunması hem de eski araçlara takılacak aparatlar ve sonuçta kullanıcı deneyimi... Tüm bu konularda izleyicilere vizyon kazandıracak sunumlar, ikinci gün sabahının yemek öncesinde.

İkinci gün öğleden sonra iki oturum yapılacak. İlk oturum ülke durumlarının güncellemesi: Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Hollanda ve Belçika, Güney Afrika, Tayland, Avustralya ve Asya'nın geneli hakkında durum güncellemeleri yapılacak. İki günlük etkinliğin son oturumun başarı hikâyelerine ayrılmış. İtalya, Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa'dan sunumların dinlenmesinin ardından 15.15 gibi önümüzdeki sene buluşmak üzere dilekleriyle tamamlanacak buluşma.

6 Kasım salı öğlen başlayacak maraton 7 Kasım akşamında bineceğiniz uçak ile tek gece otel konaklaması şeklinde halledebileceğiniz bir organizasyon...

Katılanlar görüşlerini paylaşırsa mutlu olurum...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.