Pazar, Mayıs 12, 2019

Durdu Usta Katmer Künefe / Ankara

fıstıkzade
Seneler önce, Kumrular sokak üzerindeki küçük bir dükkânda yemiştim ilk katmerimi. Seksenli yılların ortaları olmalı. Aradan seneler geçti, katmerin ünü Gaziantep'i aşıp Ankara'ya ulaştı bir kez daha. Özellikle Emek ve Balgat'ta, bir çok mekân açıldı, katmer ve künefe üzerine. 
Ülkemizin kimi yörelerinde, katmer, tava böreğine benzeyen, tuzlu bir yufka işiyken, Gaziantep'te, yağlı hamurdan açılan incecik yufkanın içine bol Antep fıstığı, şeker ve kaymaktan oluşan, tatlı bir yufka işi. Künefeyi anlatmaya gerek yok aslında, katmerden çok daha önceleri Ankara'da bir çok kebapçıda bulabildiğimiz, kadayıf ve peynirin lezzetli buluşması. 
Durdu Usta, Ankara'da, eski adıyla Emek 8, yeni adıyla Bişkek caddesi üzerinde 181 numarada hizmet sunuyor. Mermer katmer tezgahı ve açık mutfağı ile lezzetleri, hazırlanırken izleyebiliyorsunuz. Geçenlerde mekânı ziyaret ettiğimizde fark ettim ki, menüyü oluşturan tatlıları ikiye ayırabilirsiniz: Kadayıf tabanlı olanlar ve katmer tabanlı olanlar.  
Fıstık sevenlerdenseniz Fıstıkzâde isimli tatlıyı öneririm size. Aklımda kaldığı kadarıyla tarif edeyim: Kadayıfı fıstık ile harmanlayıp, sade yağ ile yağlanmış künefe kabının üzerine seriyorlar. Bu fıstıklı kadayıfın üzerine bütün fıstıkları döşeyip pişirdikten sonra, şerbetini veriyorlar. Karşınıza, fotograftaki gibi bir şölen geliyor. Tek kişilik söyleyip, bir sevdiğiniz ile paylaşmanızı öneririm. 
Yaz günleri, geç saatlerde bile kapısında kuyruk olan Durdu Usta, işine saygılı, hızlı servis ve lezzetli yiyecekler ile Ankara'da hak ettiği bir üne kavuştu. Bildiğim kadarıyla şubesi yok. 
Gaziantepli Durdu Usta 
Künefe Katmer Adres ve İletişim
Emek Mah. Bişkek Cad.  No:193/1 Çankaya Ankara
Telefon 0312 222 24 00   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.