D-Smart ve TV sektöründeki gelişmeler

Televizyon sektöründe yaşanan gelişmeleri vakit buldukça yazmaya çalışıyorum. Doğan Grubu'nun D-SMART adıyla tanıttığı, platform işletmeciliği olarak adlandırabileceğimiz hizmetine ilişkin ilk ipuçlarını, Hürriyet Gazetesi'ndeki haberi referans göstererek, 3 Haziran 2006'da sayfamda duyurmuştum. Televizyon yayınını uydu üzerinden izleyen, tahmini bir sayıyla 7 milyon civarındaki, haneler için heyecan verici bir gelişme. Ülkemizde televizyon yayınlarını almak için 3 farklı ortamdan söz edilebilir. Bunlar,
  • Karasal yayın (analog ve yakında sayısal)
  • Uydu (sayısal)
  • Kablo (analog ve yakında sayısal)

Bu üç ortama ek olarak geniş bant TV (IPTV=Internet Protocol Television) ve mobil TV seçeneklerinin de var olduğunu ancak, ülkemizde şu an için yaygın kullanımda olmadıklarını hatırlatayım. Kimi Avrupa ülkelerinde ve ABD'de, bu ortamlardan yapılan yayınlar mevcut. Yakın tarihlerde ülkemizde de örneklerini göreceğimizi düşünüyorum. Bu arada hemen belirtmekte yarar var, Mobiltürk adlı bir şirket GPRS altyapısını kullanarak mobil TV uygulaması yapıyor. Ayrıca, GSM operatörlerinin de cep telefonu üzerinden televizyon servisleri mevcut. Ancak, ülkemizde DVB-H ya da DMB gibi bir teknoloji ile yayın yok.

Uydu, 7 milyona yaklaşığı tahmin edilen kullanıcısıyla önemli bir yer kaplasa bile 20 milyon civarında tahmin edilen hanenin yarısından fazlası analog vericiler kullanarak (çatı anteni) televizyon izliyor. D-SMART ile hem bu 7 milyonun dışında kalan çatı anteni sahipleri hem de mevcut uydu alıcısı sahipleri hedeflenmiş.

Doğan Grubu, elindeki kanallara ek olarak uydu üzerinde tematik (konulu) kanallarla platform işletmeciliği yapmaya hazırlandığını göstermişti. Yaptıkları açıklamalardan (19 Ocak Hürriyet ve 22 Ocak Kelebek eki) anlaşılan NDS ile iş birliğinde hazırlanacak özel kutuları alanlar D-SMART paketini izleme şansına kavuşacaklar. Yapılan açıklamalarda benim için en dikkat çekici olanı etkileşimli tv uygulamalarının da bu üründe sunulacak olması. Bu yolla, televizyonun tek yönlü yüzü değişmiş olacak. Ayrıca, iyi organize edilmiş, hızlı yüklenen bir program rehberi (EPG=Electronic Program Guide) ve ileride sunulacağını düşündüğüm kayıt özellikli alıcılar (PVR=Personal Video Recorder) sayesinde televizyon izleme alışkanlığını değiştirecek hizmetler sunulacak gibi. Kutu ücreti dışında abonelik sistemi olmayacak deniyor yapılan açıklamalarda. Ancak, öde-izle (PPV=Pay per view) gibi ek hizmetler elbette ücretli sağlanacak.

Yorumlar

  1. arama motorunda yazdigim anahtar kelimelerin bir cogunda senin sayfana ulasiyor olmam bir sihir mi, yoksa her firsatta belirttigim turklerin internete olan katkilarinin ne derece az olduguna iliskin bir kanit mi???

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.