Ana içeriğe atla

2010'un son kitapları: Baba Olmak, Oya Güngörmüş Özkardeş

Baba olduktan sonra, çocuk yetiştirmek, çocuk psikolojisi, anne babaya öğütler ile ilgili bir çok kitap yazıldığını fark ettim. Oya Güngörmüş Özkardeş'in de belirttiği gibi bu kitapların büyük bölümü annelere hitaben yazılmış. Kitapların hemen hepsinde babalara yönelik yazılanlar olmakla birlikte bunlar kitapların içerisinde küçük bölümlere sıkıştırılmış. Elbette babaların, daha doğrusu erkeklerin, ev işlerine, çocuk bakımına katılımda gösterdikleri isteksizliğin büyük rolü var bu durumda. Toplumsal cinsiyetin bu sevimsiz durumu desteklemesi, durumu kalıcılaştırıyor. İnsanlar ailelerinde, çevrelerinde ne gördülerse kendi evlerinde, evliliklerinde benzerini uyguluyor. Bir anlamda kendi kendini besleyen bir süreç, erkeğin ev dışı işlerden sorumlu olması. 
Özkardeş, zor bir işe girişmiş bir kadın olarak, Baba Olmak adlı bir eser kaleme almakla.  Eserin adına ve yazarına bakınca, hemen edinip okudum. Kaynakça bölümü ile birlikte 150 sayfa civarında, ince sayılabilecek bir eser. Yazarın akademik çalışmalarını görünce, böylesi bir kitabı yayınlamakla ne kadar önemli bir iş yaptığını anladım. Özkardeş, Pedagoji eğitimi almış. Çocuk sağlığı enstitüsünde gelişim nörolojisi alanında yüksek lisans, sosyal bilimler enstitüsünde eğitim bilimleri alanında doktora derecelerine sahip. Doçent ünvanına da sahip yazar, Baba Olmak adlı eserinde baba olmanın teorik yönünü akademik çalışmalar eşliğinde ele almış. Baba olmayı öğreten bir yanı var eserin. Her şeyin okulu kursu var ama anneliğin babalığın eğitimini veren yer yok denecek kadar az. Her konuda eğitimin şart olduğu kabul edilir ve söylenir. Oysa hayatta belki her şeyden önemli ve zor olan anne baba olmayı, birey yetiştirmeyi öğrenilecek bir şey gibi görmüyoruz. Günümüzde bir miktar değişmiş olsa bile erkeğin çocuğuyla ilgilenmesi pek hoş karşılanmıyor. Kentlerde, yüksek eğitimlilerde durum değişmiş olsa bile kırsalda pek değişiklik yok. Eser, umarım bu durumun değişmesine katkı sağlar.
Yedi bölümden oluşan Baba Olmak, kolay okunur, akıcı bir dil ile kaleme alınmış. Her bölümün sonunda özet ve babalara yönelik öneriler konulmuş. Okuma tembeli olanların işini kolaylaştıracak bir uygulama. Aralık 2010 tarihli kitabın ilk baskısı 2000 adet yapılmış. Remzi Kitabevi'nden çıkmış.
18 aylık iki(z) kız babası olarak yılın bu son günü Baba Olmak'ı okuyunca, olaya bir de babaların gözünden bakan, işin pratiğini anlatan bir kitap yazma isteği uyandı bende. 2011 yılının büyük projesi olarak böylesi bir hedef koydum kendime. Bakalım zaman ne gösterecek. Kaleme alacağım çalışmayı basacak yayınevi bulamazsam, kendi yayınevimden  yani blogdan parça parça yayınlarım :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula