Cuma, Şubat 07, 2014

Paris mezarlıkları: Pere Lachaise

Gurbette ölen Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya'nın da mezarlarının bulunduğu Pere Lachaise, Paris'in 20. bölgesinde yer alıyor. Düzenli ara yolları, büyük ağaçları ile insana huzur veren bir yer.

 Pere Lachaise'de defnedilmiş çok sayıda ünlü var. Mezarlığın girişinde bir pano ile ünlülerin mezar yerleri işaretlenmiş. Panonun fotoğrafını çekip yerleri aramak bir seçenek. Diğer bir seçenek ise metro istasyonunun çıkışındaki gazeteciden ya da etraftaki diğer dükkanlardan bir harita edinmek.
 Mezarlıktaki meydanların birinde yer alıyor bu heykel.
 Yukarıdaki heykel ise mezarlığın ana girişinde ziyaretçileri karşılıyor. Yanlış bilmiyorsam dünya savaşında ölenlerin anısına yapılmış.
 "Hoşçakal Sevgili Ülkem" yazılı Ahmet Kaya'nın mezarının üzerinde. 71. bölgede yer alan mezara ulaşmak için metro çıkışına yakın olan mezarlığın sol köşesindeki kapısından girip yukarıya doğru yürümeniz gerekiyor. Yukarıya çıkarken sağ tarafınızda kalıyor. 
 Mezar taşına adını yazanlar var. Ben de buradaydım demenin çabası sanırım. Mezarın internette gördüğüm fotoğraflarında da hep taze çiçekler vardı. Dünkü görüntü de farklı değil. Her ne kadar memleketten uzakta da olsa ziyaretçileri eksik olmuyor anlaşılan.
  "sürgünlere yolladılar sabah 4'te yağmurlarla"...