Ana içeriğe atla

Mühendislik eğitimi 3 - meslek odaları

Staj ile başlayıp intern mühendis teklifi ile süren dizinin bugünkü bölümü meslek içi eğitimlerin merkezi konumundaki Odalar. 

Hep söylerler "mühendislik fakülteleri size mühendis bakış açısını kazandırır, mühendisliği ise iş hayatında öğrenebilirsiniz" diye. İlk duyduğumda inandırıcı gelmemişti bu söz. Dört yıl boşuna mı okuyorduk? Meslek hayatımda arkamda kalan 20 yıl, sözün doğruluğunu defalarca kanıtladı. Peki madem iş hayatında öğreniliyor bu meslek, o zaman Odaların bu süreçte rolü ne? 

Öncelikle bir iki noktayı açıklamak gerekiyor. Meslek odaları kamu kurumu niteliğinde Anayasal kuruluşlardır. Gelirleri ve giderleri üyelerinin denetimine açıktır. İki yılda bir şubeler, merkezler ve birlik seçimleriyle yönetim kadroları üye ve delegelerin katılımı ve oylamaları ile belirlenir. Gelirleri sınırlı olduğundan profesyonel kadroları  da (maaşlı çalışan personelleri) sınırlıdır. 

Meslek odaları, meslek içi eğitimlerin merkezi konumunda olmalıdır. Büyük bir mutlulukla söylemeliyim ki Elektrik Mühendisleri Odası, özellikle son 10 yılda, bu konumunu giderek güçlendirmektedir. Gerek ücretsiz seminerleri, gerek katılımcılarına belge de verilen ücretli ve sonunda sınavlı kursları gerekse firma tanıtımları ve fuar katılımları organizasyonları ile üzerine düşeni yapmaya çaba göstermektedir. Bu konu yapılabilecek daha fazla şey yok mudur? Yanıtı net: Elbette. 

Bu noktada sorumluluk meslektaşlara, yani bizlere düşmektedir. .... Odası benim için ne yapıyor? sorusu son derece anlamsızdır. Odalar, Odayla ilgilenen üyeleri kadar güçlü ve üretken olabilir. Üye Oda ilişkisinde düzeltilmesi gereken yüzlerce madde sayılabilir. Şikayetçi olduklarımızı ise gene bizler, yani üyeler düzeltebilir.

Meslek odaları siyasi parti, sendika veya dernek değildir. Ülkemizde insanların üyesi olduğu sivil toplum kuruluşu sayısı sınırlı olduğundan üyesi bulunduğu bir örgütün tüm sorunlarına / ihtiyaçlarına yanıt vermesi istenmektedir. Bu nedenle Oda asıl yapması gerekenlerin yanı sıra, üyelerinin zorlaması ile başka örgütlenmelerle çözülmesi gereke dertleri gündemine almaktadır. Aslında benzer kafa karışıklığı sendika ve derneklerde de görülmektedir. 

Sonuç olarak, mühendis, tıpkı hekim gibi, mesleğindeki güncel gelişmeleri yakından takip etmek zorundadır. Meslek odaları bu konuda ilk başvuru noktasıdır.

Yorumlar

  1. Konuyla ilgili 3 bölümlük yazıları okudum.. Derli toplu, öğrenci- mühendis- üniversite- oda ilişkileri konusunda gerçekleri dillendiren bir yazı olmuş. Bahsedilen eksiklik, sıkıntı, gözlemleri; ben de okul.. intern.. meslek .. oda hayatımda 42 yıl boyunca gözlemledim.
    Umarım E.M.O. Kitap bölümünün yeni girişimi olan; üyelerin meslek ve iş tecrübelerinin kitap haline getirilmesi projesinde biraz daha ayrıntı ve somut önerilerde ilâve edilerek güzel bir kitap konusu olur.
    selâmlarımla..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.

Bu blogdaki popüler yayınlar

bir kez daha, nedir bu sayısal karasal televizyon?

Blog sayfamda DTT etiketiyle yayınlanmış 100'e yakın içerik bulunsa da, geçenlerde buluştuğumuz lise arkadaşlarımın sorusu üzerine, bir kez daha yazmaya karar verdim. Bilenler, okumadan geçebilir. Bilmeyenler ve sektörün uzağındaki kişiler düşünülerek hazırlanmış bir yazıdır.  Soru - yanıt şeklinde kurgulanmış yazılarımın daha çok okunduğu gözlemi üzerine, buyurun sık sorulan sorularla Sayısal Karasal Televizyon: Şimdi tam olarak neden bahsediyoruz? Çanak ile izlediğimiz televizyon mu?

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik