Cumartesi, Haziran 30, 2018

Hormonlu Büyüme Yılları / Atilla Yeşilada

Ekonomi, denildiğinde ülkemizde akla "döviz, borsa ve altın fiyatları" geliyor. Bu garip algının oluşmasında merkez medyanın payı büyük kuşkusuz. "Ekonomi kanalı" diyerek sadece finans üzerine konuşanlar bu garip algının oluşmasında pay sahibiler. Atilla Yeşilada ismini bu "ekonomi" kanallarının birisinde yaptığı program sırasında öğrendim. 

Hormonlu Büyüme Yılları adlı kitabın kapağında şöyle bir ifade yer alıyor: "Milli ve yerli ekonomi" mucizesinin gerçek hikayesi. Parola yayınlarından ilk baskısını Mart 2018'de yapmış. Benim okuduğum da 352 sayfalık aynı baskıydı. 

Kitap, üst başlığından da anlaşılacağı gibi, "müthiş büyüme", "yerli ve milli", "ekonomide çağ atlama" gibi kavramlar ile anılan 2017 yılına muhalif bir ekonomistin bakışını anlatıyor. Bunu yapmak için seçtiği yöntem ise cesaret işi. Yeşilada, ParaAnaliz.com adlı sayfada ekonomiye dair yorumlar yazıyor. Hormonlu Büyüme Yılları adlı kitabında 2017 yılı boyunca ParaAnaliz'de yayınladığı yazılarını virgülüne dokunmadan yayınlamış ve yazının sonuna italik ile güncel yorumunu eklemiş. Her insan gibi kimi tespitleri hatalı çıkmış, kimi zaman yanılmış. Bu yanılgıların nedenleri üzerine de açıklamalar var çalışmada. 

Ekonomi, aynı politika gibi herkesin kıyısından köşesinden fikir sahibi olduğu bir alan. Bilgi ise çoğunda yok. Uğur Mumcu'nun sözüyle "bilgi sahibi olmadan fikir sahibi" olanlar çoğunlukta. Yüksek matematik gerektiren ekonomik analizler yapmak, modeller kurmak herkesin harcı değil elbette. Ancak bu modellere, analizlere dayanarak yapılan yorumları herkesin anlayacağı bir dil ile yazmak da pek sık yapılmıyor. Yeşilada'nın çalışması bu bakımdan önemli bir eksikliği gideren cinsten. 

Son olarak, Yeşilada ve arkadaşlarının güncel yorumlarını ParaAnaliz.com adlı sayfada bulabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.