Pazartesi, Aralık 16, 2013

Sayısal radyo - Norveç FM yayınlarını sonlandıran ilk ülke olacak mı?

Blog sayfamda sayısal radyo yayınlarıyla ilgili yazdığım yazılar var. Bunlara bir yenisini eklemenin yeri geldi. Yazıya karar vermemin nedeni, Avrupa Yayın Birliği (European Broadcasting Union: EBU) teknoloji dergisi Tech-i'in Aralık 2013 sayısının başlığı "end in sight for FM?" Dergide FM yayınlarını kapatmayı planlayan Norveç'teki durumu irdeleyen bir yazı var. 
Norveç, FM radyo yayınlarını 2017 yılında sonlandırmayı hedefleyen ve bunu açıklayan ilk ülke. Ülkede sayısal radyo yayınları ile FM analog radyo yayınları eş anlı olarak yapılıyor. Sayısal radyonun tanıtılması ve desteklenmesi için kamu yayıncısı NRK ile Norveç'in en büyük özel radyo yayıncısı P4 ortaklığında Digital Radio Norway (DRN) adlı bir yapı kurulmuş. Bu kamu - özel birlikteliği sayısal radyonun yaygınlaştırılması için önemli bir sinerji yaratmış. 2013 sonu itibariyle Norveç'in %90'ını kapsayan iki adet DAB+ multipleksi bulunuyor. Norveç kamu yayıncısının yükümlülüğü ise 2014 sonu itibariyle ülke nüfusunun %99,5'ini kapsayacak bir ağ kurması. 
Norveç'te halihazırda DAB ağını kuran ve yatırımı yapan yayıncıların kendileri. Bu yüzden FM ve DAB yayınlarını eş anlı olarak sürdürmenin maliyetinden kurtulmak için FM yayınlarını sonlandırmak istiyorlar, biran önce. Ancak, bu noktada bazı ön koşulların sağlanması gerekiyor. Kapsama alanı bu ön koşullardan bir tanesi. Araç içi alıcıların DAB'ye dönüşmesi, diğer önemli ön koşul. Bir diğer ön koşul ise dinleyicilere FM yayınlarından fazlasının önerilmesi. Burada DAB'nin sayısallığının avantajları ortaya çıkacak.
Norveç Hükumeti 2015 yılı başlarında nüfusun % 50'sinin radyoyu sayısal ortamda dinlediğini tespit etmek istiyor. Sayısal ortamdan kasıt DAB, internet radyosu, Digital TV üzerinden radyo, mobil uygulama üzerinden radyo. Eğer % 50 sayısal ortamdan dinlemiyorsa Ocak 2017 olarak ilan edilen FM yayınların sonlandırılma tarihi 2019'a ötelenecek. 2019 ise FM yayınların kapatılması için son tarih. 
Bu blog yazısını hazırlarken büyük oranda, EBU Tech-i Aralık 2013 sayısının 6. sayfasında yer alan Tore Guriby/DrN tarafından hazırlanmış metinden yararlandım.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.