Ana içeriğe atla

IBC`nin ikinci gununden notlar


IBC`de ikinci, Hollanda`da ucuncu gunumden notlar:
  • Dun 8`de gelip 22`de ciktim RAI`den. RAI, fuar merkezi. Amsterdam merkezinin biraz disinda. Ancak tramvay, tren ve metro ile oldukca kolay ulasilabiliyor. 
  • Bu sabah biraz daha erken gelmek istedim ve otelden 6`da ciktim. Ancak bu kadar erken yola cikmak da pek akillica degilmis. O saatte Leiden`dan Amsterdam RAI`ye direkt tren yokmus. Biletimi bunu kontrol etmeden alinca Schiphol duraginda indim. Oradan otobus ile Arena standinin oldugu duraga geldim ve oradan da metro ile ulastim RAI`ye. GEldigimde saat 8 olmustu. Oysa direkt tren sadece 30 dakika suruyor. Aklinizda olsun, IBCye gelirseniz Amsterdam yerine Leiden`da konaklayabilirsiniz. Bugun bir arkadasa sordum ve gecelik 200 € odedigini ogrenip halime sukrettim bir kez daha. Ben 60 € oduyorum. Git gel toplam 80 € oluyor gunluk maliyet. Yeme icme standlar sagolsun :)
  • Bugun ve dun ogleden sonra standlari dolasarak gecirdim. Ilgilendigim konu cok olunca ve bir basin mensubu edasiyla dolasinca isim zor. Muhtemelen her standa istedigim kadar vakit ayiramadan bitecek buradaki surem. Ne yapalim, belki seneye bir sponsor bulurum kendime.

  • Bir yandan basin gorevini surdururken bir yandan da toplantilar yapiyorum. Sayisal radyo/tv surecini merak eden cok. Isin ilginci politik gelismeleri bizden cok daha iyi analiz edebilmeleri :) Bana sorsalar Ingiltere`de iktidarda kim var, secim ne zaman yapildi bilmem. Adamlar biliyor.
  • Yepyeni fikirlerle donecegim bir kez daha. Her yolculuk, hem teknik anlamda hem ruhsal bakimdan farkliliklar olusturuyor. Yalnizca fiziksel seyahatler olmuyor yaptiklarim. Genis bir zamanda yazmam gerek bunlari. Bir Fi cikmaz benden elbette. Allah sasirtmasin.
  • Son olarak uzaktan kumanda deyip gecmeyin. Kumandaniza dikkatli bakin, arkasinda epey ilginc isler var :) Merak ettiyseniz biraz sabir diyorum. Az kaldi donmeme.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...