İstanbul'da deniz varsa Ankara'da KITIR var!

Kimi mekânların hayatımdaki yeri farklıdır. İlk aklıma gelenleri sayarsam: Tenedos Kafe, Akman Pastanesi, Kavaklıdere Sineması ve Kıtır... 
Ne acıdır ki bu saydıklarım arasında hâlâ çalışan bir tek KITIR kaldı. Oysa, diğer 3 mekân da çok keyifli yerlerdi. Az film izlememişimdir meselâ Kavaklıdere Sineması'nda. Tenedos'un alt katında caz dinletileri, ıslak keki, adı acayip - tadı adları gibi bambaşka - kahveleri ve Akman'ın bozası ile çikolatalı vişneli pastası bir de elbette talaş böreği...
Şehirleri şehir yapan biraz da böylesi mekânlar sanırım. Zamanında Piknik, böyle bir mekânmış meselâ. Ben o günlere yetişemedim, hayal meyal hatırlıyorum ama hayal mi hatırladığım bilemiyorum. 
Yazının konusuna dönersem, KITIR, Ankara'nın kokoreç - bira ikilisini bir arada tadabileceğiniz, Kuğulu Park'a komşu, rock müzik çalan ve her daim orta yaş ve üstü müşterilere ev sahipliği yapan güzide mekân. Orta yaş ve üzeri dedim ama benim gibi gençken de çok sevenleri eksik olmuyor elbette. Bir dönem Park caddesi, Çayyolu'na şube açsa bile şu an orijinal mekânında büyümek ile meşgul. Üst kat, enaz orijinal mekân kadar tuttu, şimdi Kıtır Balık adlı bir komşu daha açılmış ve bu senenin sürprizi... 40. YIL. 
Ben, henüz çocuk iken açılmış KITIR. Google Haritalarda 1446 yorumun ortalama puanı 4,3 / 5. Bu kadar fazla yorum ile bu kadar yüksek puan pek sık rastlanılan bir şey değil. 
Nice 40 yıllara...
Bu arada, 40. yıla özel tişörtler hazırlamışlar. 40 TL'ye alabilirsiniz....
Web sayfasında bilgiler, adres ve telefon numarası bulabilirsiniz...

Yorumlar