Teknoloji Kimin Umurunda, Mehmet Doğan


Mehmet Doğan'ın Alfa Yayınları'ndan çıkan kitabı Teknoloji Kimin Umurunda, yazarın Altı Üstü Tasarım isimli web blogunda yer alan yüzü aşkın yazısından yaptığı derlemelerden oluşuyor. Kitabın isminin çok iyi seçilememiş oluşu ve özellike arka kapakta kitabın içeriği ile ilgili bilgilere yer verilmemiş olması nedenleriyle gözden kaçabilecek önemli bir eser.

Önsözünde
...kısa bir kitap özeti vermek istiyorum: kullanıcı deneyimi çok önemli.
demiş yazar. Gerçekten de isminden anlaşılması zor olsa da kitap, özellikle web üzerinden geliştirilen, projelerin nasıl tasarlanması gerektiğini, pek çoklarımızın okurken nereye bağlanacağını anlayamayacağımız konu dışı öykülerle açıklıyor. İsveç Kralı Gustav Adolf'un başarısızlıkla sonuçlanan Vasa Savaş Gemisi projesinden yola çıkarak günümüzde proje yönetimine ilişkin çok önemli dersler çıkartabiliriz. Yazar, bu ve benzeri bir çok öyküyle zenginleştirdiği kitabında çok akıcı ve duru bir dil kullanmış. Kitaptan ve yazarın web sayfasındaki (http://www.altiustutasarim.com/) öz geçmişinden anladığım kadarıyla uzun süredir Kanada'da yaşamakta. Buna karşın, dili yabancı kelimelerin istilasına uğramamış.

Teknoloji ile ilgilenen, hem kullanıcı olarak hem tasarımcı olarak hem de yönetici olarak, tüm kesimlere Teknoloji Kimin Umurunda kitabını öneririm. Herkesin kitaptan çıkartması gereken dersler olduğuna inanıyorum. 1-2 günde bitirip, çevrenizdekilere de önereceğinizden eminim.

Yorumlar