Çarşamba, Haziran 12, 2013

Anıttepe, sokaklar, anlamlar

Ankara, ne yazık ki, içerisinden su geçen şehirlerden değil. Aslında daha doğrusunu söylersem, içerisinden geçen suların üzerini kapatıp yok eden bir kent. İncesu deresi, Kavaklı dere, Ankara çayı hep üzeri kapatılıp, halının altına süpürülen tozlar gibi gözden ırak tutulup unutulmuş kent suları. Hal böyle olunca Başkent, akar suyun kente sağlayacağı güzelliklerden yoksun. Neyse ki arayan için gizli güzellikler barındırıyor.

 Anıttepe, bu gizli güzellikleri saklayan semtlerden. Anıtkabir, yılın her mevsimi caddelerden eksik olmayan turist otobüsleri, resmi bayramlarda protokol için kapatılan yollar, son dönemde sıklıkla düzenlenen mitinglere ev sahipliği yapan Tandoğan meydanı, Çankaya Belediyesi'nin  konserlerinin mekanı Anıtpark Anıttepe denildiğinde ilk aklıma gelenler. Ve tabii, geçenlerde bir yarışmada soru olarak da yöneltilen sokak isimleri: Ordular, İlk, Hedef, İleri, Ata ve Akdeniz caddesi. 
 Anıtkabir'in sınırını oluşturan 3 cadde bulunur: Gençlik, Mareşal Fevzi Çakmak ve Akdeniz caddeleri, Ergin Sokakla birlikte Anıtkabir'i çevreler. Hangi dönemde, kim akıl etmiş bilemiyorum ancak Ankara'nın en anlamlı sokak isimleri bu Akdeniz caddesine çıkanlara aittir: Ordular, İlk, Hedef, İleri sokaklarının tümü birbirine paraleldir ve hepsi Akdeniz Caddesine açılır. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1 Eylül 1922 tarihli bildirisinde kullandığı söz, sokak isimlerine ilhan vermiş: "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!"

Bu sokaklarda dolaşırken karşınıza gelecek mekanlarla ilgili de yazacağım. Şimdilik fotograflarını yüklüyorum. İnsanBu.com'un şiarıyla: "Yavaş düzgündür, düzgün ise hızlı!"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız denetimimden geçtikten sonra yayınlanacak. Beğenmediklerinizi hakaret içermeyen şekilde ifade edin lütfen.