Ana içeriğe atla

Krakow fotografları - 2

Benden Digital TV CEE yazısı bekleyenler, biraz daha bekleyecekler ne yazık ki. Gördüklerini, duyduklarımı hazmetmem zaman alacak. 4 €'ya 30'dan fazlası HD olmak üzere 100'ün üzerindeki televizyon kanalının verilebildiğini öğrendim mesela. Televizyon izlemeyen, izlenmesine bile karşı olan biri olsam bile ülkemizde en az 20 €'ya, çok daha azı sunulan hizmetin 5'te bir fiyatına Romanya'da sunulduğunu öğrenmek sarstı beni. Konya büyüklüğündeki İsviçre'de 200'ün üzerinde kablo TV operatörü varken, ülkemizde tek kablo TV operatörü olması gerçeğinin sarstığı gibi. Ya da Orta ve Doğu Avrupa'da servisleri olan SPI şirketi ile, ki etkinlikte sunum yapan tek Türkiye şirketiydiler, bu etkinlikte tanışmak da üzdü beni. Aramızda 450 km varken tanışamamış olup Krakow'da tanışmamızı gene de şanstan saymak gerek belki.
Gördüğünüz gibi epey doluyum. Nasıl olmayayım ki. Herkes OTT OTT deyip duruyor Türkiye'de. Peki OTT için özel gün düzenleyen böylesi bir etkinlikte benim dışımda yayıncı tarafından katılan kimse neden yok? Yayıncıyı geçtim telco operatörü, mobil operatör, DTH operatörü ya da hepsini geçtim Vestel ve SPI dışında Türkiye'den neden bir başka Allah'ın kulu gelmemiş? O kadar mı uzak Krakow? Katılım ücreti o kadar mı yüksek? Her birinde iş geliştirme etiketli bir sürü kişi çalışıyordur eminim. İş, işte buralarda gelişiyor aslında. Cisco'nun üç farklı ülkede çalışanını birarada görmek başka etkinliklerde kolay olmuyor. Ya da Türkiye ile ilgili bir çoğumuzdan fazlasını bilen danışmanlık şirketi sahibini yolda göremiyorsunuz. Biraz kafamızı kaldırıp dünyada neler oluyor diye bakmak gerekiyor. Informa sayesinde 3 yıl boyunca İstanbul'da, bu yıl ise Krakow'da bu buluşmalara katılıyorum. Dediğim gibi o kadar da zor değil, gerçekten isteyince.
Neyse, teknik içerikli, iç dökme ağırlıklı yazıları sonraya bırakıp bir kaç Krakow fotoğrafı daha koyayım sayfama. Buyurun efendim, Orta Avrupa'nın ortasındaki Krakow'a:
 1972'de yapılmış bir köprüden çektim bu fotoğrafı. Eski şehre doğru giden yolun üzerinde bir köprü.
 Krakow'da metro yok. Ancak kent, deyim yerindeyse tramvaylarla ağ gibi örülmüş. Eskisi, yenisi farklı modellerde araçlar, insanları gidecekleri yere ulaştırıyor.
Soğuk, bildiğiniz ekim, kasım havası. Geçtiğimiz hafta hava sıcaklığı 35 dereceymiş. Benim şansıma şimdi 15 derece. Gerçi Krakow için çok sürpriz sayılmazmış bu mevsimde bu hava.

 Krakow, Avrupa'nın önemli merkezlerine yakın. Aslında Türkiye'den Prag - Budapeşte - Viyana turu meşhurdur. Bence bu tura Krakow'u da eklemek iyi olur. Hatta Krakow - Prag, Krakow - Budapeşte gibi ikili turlar daha da iyi olabilir.
Bu sabah kaleye çıktım. İçeriden çektiğim fotoğrafları ayrıca koyacağım.

Simit, bildiğimiz simit ve bildiğimiz tezgahlar / arabalar. Simiidiyeee diye bağıranların dışında herşey bizdeki gibi. Fiyatı ise bizden ucuz. 1 TL yaklaşık 1,7 Polonya parası ediyor.

Bu tabelaların benzerini sene başında gittiğimiz Gaziantep'te gördüm. Oradaki yola da benziyor buradaki Kral yolu. Bunun dışında bir de papa yolu var. Ayrıca Yahudi mahallesi de önemli ziyaret noktalarından.

 Bu iyi korunmuş eski Avrupa kentlerinin tümünde görebileceğiniz bir manzara. İster Basel'e gidin, ister Prag'a sonuç aynı. İyi korunmuş, düzenli kentler.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...