Ana içeriğe atla

Krakow fotografları

İşin doğrusu bu TS, muhtemelen Trabzonspor anlamına gelmiyordur, ama önemli mi? Bize her yer Trabzon değil mi?

Krakow'u boydan boya dolaşan Vistula nehri kıyısı yürüyüş ve bisiklet yollarıyla çevrili.


şehrin önemli yerleri birbirine yakın.

Jean Paul, Krakow doğumlu değil belki ama burada okumuş ve yaşamış.

Bu levhanın benzerlerini yıllar önce Almanya şehirlerinde de görmüştüm. EGO Cepte'den yararlanmak için bir şekilde internete erişmeniz gerekiyor. Oysa bu durak bilgilendirmeler için görebiliyor olmanız yeterli. Gerçi bir şey önerirken mevcut koşulları da gözetmek şart elbette. Böyle ekranlar ne kadar sağlam kalır sorusu ciddi bir soru ne yazık ki.

fotoğraflara bakarken anlamadım neden çektiğimi. sonradan fark ettim duvardaki tabelayı. Krakow'un market square denilen 14. yüzyuldan kalma meydanında Google ofisi var.

Bu görüntü bana Santiago de Chile'yi hatırlattı. Eve döndüğümde iki fotoğrafı yan yana yayınlarım. Pazar meydanında kumaşçılar çarşısı.

 Papa2ç  John Paul'ün yaşadığı yer olan Krakow, oldukça dindar bir kent. Kent dindar olmaz tabii, dindar insanlar yaşıyor. Bol miktarda kilise var. Görünen St. Mary kilisesi. 13. yüzyıldan kalma bir kilisenin temelleri üzerine 14. yüzyılda inşaa edilmiş Gotik tarzda bir yapı.
Bu fotoğraflar hep meydandan. Bu küçük bina da bir başka kilise. St. Adalbert's Kilisesi. Bina, muhtemelen Krakow'un en eski kilisesinin kalıntıları üzerine yapılmış. Barok tarzda 18. yüzyılda inşa edilmiş.

 Kiliseye bir başka açıdan bakmak. Adam Mickiewcz, 19ç yüzyılda yaşamış Polonyalı şair.1940'ta Nazi işgalinde zarar görse bile 1955'te onarılmış.

 St. Mary kilisesi ile Hard Rock kafe yanyana.


 Barbikan, Krakow'un manzarasını oluşturan önemli yapılardan. Aslında bir kale. 15. yüzyıl sonlarında Kral Jan Olbracht tarafından Türklerle Bukowina'da yaptığı savaş sonrası yaptırmış. Kale hiç işgal edilmemiş. İkinci Dünya savaşında hasar görmeyen ender şehirlerden Krakow.

 Misisipi nehrinde olur sanırdım böyle yandan çarklı nehir vapurları. Krakow'da da varmış.
Bahsettiğim manzara böyle.
Sovyet döneminin planlı kenti Nowa Huta, insanlığın unutulduğu dönemleri insanlara unutturmamak adına müzeleştirilmiş Ausscwitz ve Birkenau kampları, tuz mağraları ve Katoviçe kenti Krakow'a gelince gezilebilecek yerler. Benim hiçbirisini görme şansım olmayacak sanırım. Becerebilirsem Nowa huta'ya gideceğim ki Krakow merkezden 20 dakika sürüyormuş tramvayla.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...