ipTV - 3

Teknoloji
İnternet üzerinden yapılan yayın (WebTV) ile ipTV sıklıkla birbirine karıştırılır. Oysa ikisi tamamen farklı konulardır. İnternet, herkesin kullanımına açık en geniş ip ağıdır. İnternet üzerinden yapılan yayınlarda hizmet kalitesi beklenmez. Olabildiğince iyi geçerlidir. ipTV hizmetinde ise kontrollü ve kapalı bir ip ağı söz konusudur. Hizmet kalitesi garanti edilmiştir. WebTV’den farklı olarak ipTV’de yayın almak için Set Üstü Kutusu (STB:Set Top Box) (ya da STB gibi davranan yazılım) gereklidir. WebTV düşük çözünürlüklü iken ipTV’de çözünürlük enaz normal televizyon yayınlarındaki, kimi uygulamalarında yüksek tanımlamalı (HD:High Definition) yayında olabilir, gibidir. WebTV konusunda farklı yaklaşımlar ilginç ve beklenmedik sonuçlar doğurabilir. JoostTV
, dosya paylaşım portalı Kazaa gibi, izleyicinin aynı zamanda yayıncı da olduğu (peer to peer) bir ağ modelini kullanarak mevcut şartlarda yüksek kalitede video izletmeye çalışan bir girişimdir.
ipTV'de üç temel bileşenden sözetmek olanaklıdır. Bunlar:
IPTV HEADEND: Çeşitli kaynaklardan (uydu, karasal sayısal yayın, doğrudan alış) gelen yayınların birleştirildiği merkezdir. Şifreleme, isteğe bağlı video sunucusu, ara yazılım (middleware), elektronik program rehberi (EPG:Electronic Program Guide), telif hakkı yönetimi (DRM:Digital Rights Management) gibi yayına eklenecek seçenekler bu merkezde oluşturulur. Sıkıştırma için ilk zamanlar MPEG2 (MPEG:Motion Pictures Expert Group) kullanılmış olsa bile artık MPEG4 kullanılmaktadır.
İLETİM / AĞ: Paket haline getirilmiş yayın, çoklu gönderim (multicast) uyumlu ağ üzerinden alıcıya gönderilir. Yeri gelmişken belirtmekte yarar var, dünyada mevcut ağların bir çoğu çoklu gönderimi desteklememektedir. Çoklu gönderime destek, ipTV yayını için olmazsa olmaz bir koşul değildir. Ancak, bant genişliğinin verimli kullanılması bakımından önemlidir.
MÜŞTERİLER: Kullanıcı tarafında olması gerekenleri sıralarsak; elbette geniş bant ağ erişimi ve STB. STB, ip paketlerine kodlanmış verileri alıp televizyon cihazının anlayacağı dile çeviren dönüştürücüdür. Hizmetin yaygınlaşması ile birlikte televizyonların bir kısmının ipTV yayınlarını almaya uygun olarak üretileceği düşünülebilir. Bu durumda STB ihtiyacı olmayacaktır. ipTV’yi (webTV değil ipTV) bilgisayar üzerinden de izlenebilir hale getirmek için İngiltere’de Inuk Network adlı bir şirket STB gibi davranan yazılım geliştirmiş. Bu yazılımı kullanarak, gerçek ipTV deneyimi taşınabilir veya normal bilgisayarlarda (Windows, Mac veya Linux işletim sistemli) da yaşanabilmektedir.

Yorumlar