Ana içeriğe atla

Digital TV Central & Eastern Europe programı - 3

İleride bu yazıları okurken, ülkede yaşananları da düşününce, kendime çok kızacağım. 
Ankara'da cenazesi kaldırılan ben de olabilirdim, biliyorum.
40 yıllık hayatımda bu kadar çaresiz hissettiğimi hatırlamıyorum.
1980'de henüz 6 yaşındaydım. Hiç unutmam, evimizin karşısındaki liseye doğru sipere yatmış askerleri görüp anne savaş çıkmış demiştim.
O günleri bir kez daha yaşamak istemiyorum.
O yüzden iktidar sahiplerine, ki hükümeti kastetmiyorum sadece tüm iktidar sahiplerine seslenerek, sağduyu çağrımı yineliyorum.
Kimsenin okumadığını, okusa da kimsenin önemsemediğini bilsem bile ileride kendimi avutabilmek adına, 10 yıl sonraki Özgür bugünküne, o zamanlar ne yapıyordun dediğinde verebilecek yanıtım olsun diye!
Lütfen sağduyu.
Bu ülkeyi seven herkese, ne olur, lütfen, başka ölümler, yitimler olmasın!
Askerle, polisle, halkı
Halkla halkı
Karşı karşıya getirmeyin!
Bu kendimi teselli girişinin ardından buyurun etkinliğin ikinci gününün değerlendirmesine:
Etkinliğin ikinci günü Digital TV Europe editörü Stuart Thompson'un açılış konuşması ile başlıyor. Uluslararası Kanal Operatörleri için yeni fırsatlar, ikinci günün ilk oturumu. Kimler yok ki oturumda: BBC Worldwide Channels'tan Ian McDonough, VMD'den Vladimir Gasic, Discovery Networks'ten Olgierd Dobrzynski, Chello'dan Dominik Tzimas, Sundance Channel / AMC Networks'ten Bruce Tuchman ve A+E Networks UK'den Bakori Davis bu ilginç konulu oturumun konuşmacıları.
Her konuşmasında bölgenin yükselen yıldızı olduğunu söyleyen ülkemiz yayıncılarının hiçbirisinin bu etkinlikte boy göstermiyor oluşunu nasıl yorumlamalı bilemiyorum. Belki de kimin yayıncı olduğunun turnusol kağıdına dönüşen bu süreçte yayıncıların tavırları, kağıttan filleri tespit için iyi oldu. İşin, yayıncılar açısından sıkıntısı, uluslararası bağlantıda oldukları gerçek yayıncılar, sözleşmelerini gözden geçirmeye başlamış.
Yerel yayıncılar için fırsatlar başlıklı oturum, günün önemli buluşmalarından. İki günlük etkinliğin, bence öne çıkan oturumlarını değerlendirdiğim tefrikanın sonuna geldik.
Son söz olarak yeniden, yine ve yeni:
SAĞ DUYU / SOL DUYU / ORTA DUYU ama ne olur DUYU!
Not: Fotoğrafı dünyanın seçimle iş başına gelen ilk sosyalist lideri Salvador Allende'nin ülkesi Şili'nin başkenti Santiage de Chile'de çekmiştim. Halkı iradesine saygı önemli elbette, Santiago'da Başkanlık Sarayı'nda göğüs göğüse dış mihrak destekli darbeye karşı direnirken can veren Allende'yi, halkın iradesine saygı konuşulurken anmamak olmaz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...