Ana içeriğe atla

Küçükkuyu'da büyük lezzet: Tarçın Börek Evi


TARÇIN BÖREK EVİ kapanmış. Yerinde bir bakkal dükkanı var. Neyseki TARÇIN Kahvaltı evi adlı bir mekanda, börek evindekine benzer lezzetler sunulmaya devam ediliyor. TARÇIN BÖREK EVİni çok sevmiştik. Bu yazıyı kaldırmaya kıyamadım. 
"Egenin başladığı yer": Küçükkuyu Belediyesi'nin sloganı. Haritaya baktığınızda, Assos'u saymazsanız gerçekten de Ege'nin başladığı yerdir Küçükkuyu. Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı, Edremit körfezinin ucunda, Ayvalık ve Midilli'nin karşısında yer alır. Edremit tarafından geldiğinizde Altınoluk'tan 10 km batıdadır. Edremit'e 40, Akçay'a 30 km mesafesiyle yörenin en az bozulmuş beldesidir bana göre. Etrafta, zeytin ağaçlarıyla dolu "arsa"larda yükselen inşaatları gördükçe bu bozulmamışlık ne kadar sürer bilemiyorum.
Tarçın Börek evi, bu adı gibi küçük beldenin büyük lezzetlerini üretiyor. Sabahın erken saatlerinden itibaren kahvaltı etmek için gelenlerle doluyor. Fotografı çektiğimde henüz 7 bile olmamıştı ve ilk müşteriler masaları doldurmaya başlamıştı. Bugün günlerden cuma. Küçükkuyu'nun pazarı var. Cumaları daha bir kalabalık oluyor dar sokaklar.
Peki, Tarçın Börek evi nerede diye sorarsanız tarif etmeye çalışayım. Sahilde, elinde zeytin dalı tutan Atatürk heykelinden Çanakkale - İzmir yoluna doğru yürüdüğünüzde sağ tarafınızda kalıyor. Eğer sabah saatlerinde o sokaklarda yürüyorsanız taze poğaça kokusunu takip ederek de bulabilirsiniz yerini. Börek, açma, poğaça ve kurabiyeler lezzetli. Benim favorim ise, fotoğraflarını da paylaştığım, gevrek simit. Ankara simidi lezzetinde ama onun gibi yuvarlak değil. Uzun ve örgü şeklinde. Tanesi 75 kuruş (2013 yaz fiyatı). Dışı çıtır çıtır, içi pişmiş, hamur kalmamış. Tek başına katıksız yiyebilirsiniz. Gene de yanında peynir, domates ve elbette çay.
Simidinizi Tarçın Börek'in masalarında oturup yiyebilirsiniz. Ama bana sorarsanız, paket yaptırın. Bir kaç adım atıp deniz kıyısına ulaşın ve orada ısmarlayacağınız çayın yanına katık edin simidi. Kalanını, ki kalırsa elbette, kediciklerle paylaşabilirsiniz.  
 Açmayı oldum olası sevmedim. Bana hep fazlasıyla yağlı geliyor. Ama onun da tutkunları var. Açma yoksa bir şey almadan çıkanları gördüm.
Poğaça, bu tür mekanların olmazsa olmazı. Çeşit çeşit katıklarıyla taze pişmiş poğaçalar kahvaltı için bekliyor.

Yukarıda, yanında çay ile fotoğrafladığım güzellik, benim favorim: simit. Dediğim gibi Ankara simidine benziyor tadı ve gevrekliği. Tabii eski Ankara simidinden bahsediyorum. Ne yazıktır ki Ankara'da bu simidi bulmak kolay değil. Zincirleştikçe tektipleştirilen simidin eski nefasetini bulmak gittikçe zorlaşıyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

IPTV World Forum ardından, gözlemler

Etkinliğin teknik değerlendirmesini önümüzdeki haftaya bıraktım gerçi. Ancak, haftaya kadar bekleyemeyenler için kısa kısa gözlemlerimi aktarayım. Ayrıntılı değerlendirmeler gelecek merak etmeyin... Türk Telekom, yaklaşık 5 yıl önce başladığı IPTV projesinde sona gelmiş. TTNet şirketi üzerinden IPTivibu (TTNet CEO'sunun sunumunda, ki konferansın tümü simultane tercüme falan yapılmadan sadece İngilizce'ydi, bu ismin İngilizce'de that is IPTV anlamına geldiğini söyleyince fark ettim IP tivi işte bu anlamında bir kısaltma olduğunu :) adlı hizmeti sunmaya 2 hafta önce başadıklarını duyurdular. Konferansta soft launch (yumuşak duyuru ?) olarak yapılan duyuru ile hizmetin başlatıldığı söylense bile henüz web sayfasında bu konuyla ilgili bilgilere ulaşılamıyor.  IPTivibu hizmeti için en az 8 MBit/saniye hızında TTNet internet aboneliği gerekiyormuş. Şimdilik 101 kanal, ki bunların içerisinde HD olanları da olacakmış. Etkileşimli hizmetler, flick uygulaması falan da sunula

IPTV World Forum Eastern Europe bu yıl İstanbul'da.

Konu ile ilgililerin merakla beklediği etkinlik ilk kez ülkemizde gerçekleştirilecek. Mövenpick Hotel, İstanbul'da 12-13 Ekim (yani haftaya salı-çarşamba) günlerinde toplam 9 oturumda önemli konuşmacıların yer alacağı IPTV World Forum Eastern Europe ile ilgili ayrıntıları web sayfasında bulabilirsiniz. Etkinliğe katılım ücretli. Ücretler epey yüksek. 5 Ekim'den önce kayıt yaptırmışsanız, ki bu iletiyi yazdığım tarih düşünülünce artık çok geç :), 1499 € ödemeniz gerekiyor. Bugün kayıt yaptırırsanız ise 1799 € ödeyeceksiniz. Ancak Free Operator Pass adlı bir seçeneğiniz daha var. Free Attendance For Service Providers olarak ayrıntılandırılan bu seçeneğin tam olarak kimleri kapsadığını çözemedim. Eğer IPTV hizmet sağlayıcılar kastediliyorsa Türk Telekom, TTNet, Superonline gibi şirket çalışanları kapsanmış oluyor. İşin doğrusu kendimi de o kategoriye sokup kayıt yaptırdım :) Ancak kaydımın geçerli sayılıp sayılmadığı belli değil henüz. Neyse, fırsat bulursanız önemli bir etkinlik

IPTV World Forum Eastern Europe etkinliğine katılacağım

Etkinliğe ilişkin bilgileri daha önce paylaşmıştım. Yarın, bir günlüğüne İstanbul'a giderek etkinliğin Salı günü olan bölümüne katılacağım. Benim açımdan bir çok ilke sahne olacak bu katılım. Kızlarımın doğumundan bu yana onlarsız ilk kez şehir dışına çıkıyor olacağım. İlk kez bu kadar uzun süre onlardan ayrı olacağım. İlk kez şehir dışındaki bir etkinliğe (mesleğim ve işim ile ilgili olmasına karşın) katılmak için tüm masraflarını cebimden karşılayıp, senelik izin kullanıyor olacağım. Neyseki katılım ücreti konusunda organizatörler kolaylık sağladılar. Ücretsiz katılım hakkı sundular.  Neyse, önemli olduğunu düşündüğüm bu etkinliğe ilişkin gözlemlerimi, bir gazeteci dikkati ile, not alıp blogumda paylaşacağım. O güne kadar sağlıcakla kalın...